Proběhlo

 

Rok se s rokem sešel a z našich předškoláků se stali školáci. Tradičně jsme se s nimi rozloučili na Závěrečné, která se konala na naší krásné školní zahradě. Školní rok jsme zakončili vystoupením tříd inspirovaným naším školním projektem “TIO aneb Etika a bezpečí v digitálním světe”. Děti pasovala naše paní ředitelka Mgr. Stanislava Korcová, dárky dětem předala paní místostarostka městského obvodu Ing. Valentina Vaňková. O výbornou atmosféru se postarali nejen děti a paní učitelky, ale také rodiče dětí a hosté.

Ve čtvrtek 16. června se děti s povinnou předškolní docházkou zúčastnily náborové akce zaměřené na výběr nových talentů do profesionálního klubu stolního tenisu TJ Ostrava KST.

V případě zájmu o tento sport, můžete své děti přihlásit do přípravky stolního tenisu, která bude oficiálně zahájena v úterý 6. září. Děti však můžete přihlásit už nyní v červnu. Frekvence tréninků 2-3x týdně.

Bližší informace: mobil 608 240 990, e-mail tomanova.tamara@seznam.cz, oficiální klubové stránky www.stolnitenis-ostrava.cz, Facebook nebo Instagram (@tjostravakst).

 

Listí žloutne, poletuje….

a všude kolem nás se objevuje pestrobarevný podzimní koberec, který pod nohama tak krásně šustí. S podzimem máme spojeno zazimování zahrad a s ním i hrabání listí. Čím větší zahrada, tím více listí a pak se každá ruka i ručka hodí. Již tradičně se do úklidu naší školní zahrady zapojují i rodiče a my jim za to moc děkujeme. Jdou tak svým dětem i ostatním příkladem v tom, že se zajímáme a pečujeme o prostředí, ve kterém žijeme, nebo trávíme čas. A navíc, vždyť přece práce šlechtí!

20200930_105659
V letošním školním roce se prostřednictvím školního projektu Naše (ne)obyčejné dny ponoříme do několika zajímavých témat. Prvním netradičním významným dnem byl Den srdce. Tvořivou a především zábavnou formou se děti seznámily nejen s důležitostí péče o tento drahocenný lidský orgán, ale též v širším měřítku se vším, co se srdcem souvisí. V jednom konkrétním dni jsme se celá školka oblékla do červené barvy a užili jsme si všechny připravené aktivity. Výstupem z tohoto dne je kromě jiného také společný obraz srdce, který  v rámci projektu Srdce z lásky darované předáme Mental Café.
IMG_20200924_111458
Děti velice rády sportují a když je k tomu motivuje Sokol Pepík, tak je to baví ještě víc. A tak jsme si pro ně jednoho dne připravili velikou zahradní tělocvičnu a prověřili hbitost, pružnost a také odvahu našich malých sportovců. Nakonec si všichni zasloužili medaili a diplom.
požární poplach
Když se řekne cvičný požární poplach, vybaví se většině z nás vysoce organizovaná akce záchranných složek. V rámci preventivního programu dochází k takovýmto akcím už i v mateřských školách. Akorát s tím rozdílem, že pro nás je to z velké části hra. Letos nám požární cvičení zpříjemnil maskot školního projektu Rodinkování ducháček Huňáček. A přihlížející pan hasič musel konstatovat, že “únik” z mateřské školy proběhl v pořádku, klidu a bezpečí. Na závěr jsme si zazpívali společnou projektovou písničku.
87780481_3030230410322500_5891685297401364480_n  

Rodina mj. znamená pospolitost, společná radost a sdílení hezkých zážitků. A tak je zcela pochopitelné, že jsme se v rámci školního projektu Rodinkování sešly všechny třídy, abychom společně sdíleli hezké zážitky z konkrétních pohádek tohoto projektu. A bylo to hezké, milé, veselé a s dobrůtkou nakonec.
IMG_20200204_100942 Hola, holá, škola volá

Tento již známý slogan platil v našem případě doslova, neboť se nám ozvalize ZŠ Gen. Píky, abychom s předškoláky přišli v rámci spolupráce na dopolední návštěvu. Děti prý uvidí několik zajímavých pokusů, setkají se s žáky, kteří holdují robotice a nakonec navštívíme kamarády v 1. třídách. A tak jsme šli a užili si to i přes tu velkou nepřízeň počasí, která nás provázela na cestě tam i zpět.

IMG_20200130_102505

Projektový den „Zdraví“ spojil několik našich záměrů. Jednak jsme plnili vzdělávací cíle Preventivního programu mateřské školy a jednak se tato společná akce všech tříd naší školky stala jedním z výstupů z Pohádky babičky a dědečka školního projektu Rodinkování. Zapojily se všechny třídy. Postupně jsme je s dětmi procházeli a plnili činnosti zaměřené na různé oblasti zdravého životního stylu, jako například zdravé stravování, relaxace a odpočinek, sportování, znalost lidského těla a nakonec první pomoc a záchranné složky zastoupené hasiči. Děti i paní učitelky si to užily.

 

 

 IMG_20200123_162623
Již tradičně nabízíme v tomto období rodičům a jejich předškolákům ve spolupráci s paní učitelkami ze ZŠ Gen. Píky možnost vyzkoušet si, jak to bude asi vypadat u zápisu do základní školy. Děti získaly představu o tom, co je čeká a větší jistotu, že to zvládnou a rodiče se zase mohli ujistit o dovednostech svých dětí. Na toto setkání na půdě naší mateřské školy pak budou navazovat tzv. Školy nanečisto již v základní škole.
 IMG_20191205_111351 Mikulášská nadílka v mateřské škole

Naše školka je plná dětí, malých andílků a sem tam nějaký ten čertík. Jsou hodné, rády si hrají, pomáhají si, pěkně se k sobě chovají, ale znáte to, sem tam na to, co umí zapomenou a pak v nich ten čertík ukáže růžky. A tak není divu, že když přijde Mikuláš, ten velký vousatý pán, děti tak trochu znejistí. Hned všechny chtějí ukázat, kolik toho umí, jak jsou hodné a že si určitě zaslouží nějakou tu dobrotu. No a tak tomu bylo i letos. Všechno dobře dopadlo.
 IMG_20191025_104216 1. Narozeniny naší lípy

Rok se s rokem sešel a my jsme v pátek 25. října 2019 oslavily 1. narozeniny naší lípy. Spolu s dětmi jsme zazpívali píseň O Lípě, při které jsme zavzpomínali na loňské slavnostní zasazení našeho národního stromu během oslavy výročí naší republiky v rámci projektu Lípohrátky 2018!. V závěru lipové oslavy děti stromu zazpívaly známou narozeninovou píseň “Hodně štěstí, zdraví” a obdařily naši krásnou lípu obrovským aplausem a slavnostním blahopřáním jen toho nejlepšího. Jako dáreček pak lípa obdržela velikou konev vody.

 IMG-2b31b0eee7e75019797016bf042bf923-V
V rámci projektu RodinkOVÁní, jsme společně s rodiči podnikli první společnou akci. Vypravili jsme se vlakem na výlet do Kopřivnice, přesněji na Hrad Šostýn nad Kopřivnicí. No hrad to býval kdysi dávno, dnes už je to zřícenina, ale stále má své kouzlo a cesta na ni je velice příjemná, plná překvapení a hezkých přírodních zákoutí. Jízda vlakem se speciální jízdenkou byla pro děti také zážitkem, který sdíleli nejen se svými rodiči, ale též s kamarády ze školky. Bylo to moc príma a všem malým turistům třikrát hurá za jejich vytrvalost.
 FB_IMG_1568738609448
Mít kopec na školní zahradě je príma, ale mít „fajny kopec“, je úplně ze všeho nejlepší. Díky finančnímu příspěvku společnosti OZO získal náš kopec „nový kabát“  a díky vám rodičům a dětem, malým užitečným pomocníkům, je ten nový kabát krásně barevný a voňavý. Pravidelně s dětmi kontrolujeme „zdravotní stav“ vašich rodinných rostlinek a střídáme se v jejich zalévání. Věříme, že i vy chodíte pečovat a kochat se tou krásou a hřeje vás při tom dobrý pocit. Děkujeme.
 20190620_115126
Když jsme se vydali ve čtvrtek 20. 6. na výlet, děti vůbec netušily, že na ně budou čekat pohádkové bytosti – Karkulka, víla, princezna, kouzelník a vodník. Mělo to svůj důvod. Zlý čaroděj úplně převrátil pohádky naruby a bytosti z toho byly moc smutné, a hlavně, nevěděly si rady, co s tím. Naštěstí pro ně, přivezli jsme dva autobusy chytrých bystrých hlaviček, které jim moc rády  pomohly a pohádky daly do pořádku. Nejen, že je dobrý skutek hřál u srdce, ale ještě si užili legraci.
 9
Když jsme se s dětmi sešli v září poprvé a vzájemně se spolu seznamovali, tvořili si pravidla a rituály, ani jsme nepomysleli na to, jak moc rychle to uteče a budeme se spolu loučit. S některými jen na dva měsíce a s jinými již nastálo. A to byl také jeden z hlavních důvodů naší úterní zahradní slavnosti. Jak se patří ukončit školní rok a rozloučit se s předškoláky. Školní rok jsme zakončili vystoupením tříd inspirovaným projektem Knížkohrátky a s předškoláky se přišel rozloučit dokonce sám pan král. Protože když pasování, tak rukou panovníka. Dárky dětem předala paní místostarostka městského obvodu Ing. Valentina Vaňková. O výborné občerstvení na závěr se nám postarali rodiče, za což jim moc děkujeme.
 IMG_20190530_140236
Ve čtvrtek 30. května se naši malí hasiči vydali na prohlídku Hasičského muzea v Ostravě. V prvním sále děti zaujaly vitríny s mnoha modely techniky a modelovými situacemi souvisejícími s činností hasičů, seznámily se s historickými předměty, kdy pohledům dětí neunikla velitelská šavle a sekyrky. S velkou radostí si poslechly zvuk ruční sirény a vyzkoušely si hasičskou přilbu. Prohlédly si model pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra. V další části expozice si mohly děti vyzkoušet záchranu osoby ze studny, práci s historickou stříkačkou, probádat ukázku záchrany osob při dopravní nehodě a sáhnout si na reálné pneumatické kleště a nůžky. Také mohly porovnat, jak se sedí za volantem historického hasičského vozu. Návštěvu muzea jsme ukončili společnou fotografií na historickém voze po boku modelu hasiče z 19. století.
 20190529_131534
Nedávno jsme v kroužku Pokusy a objevování pronikali prostřednictvím knihy Velká kniha podzemí do hlubin naší Země. Děti to zaujalo a tak jsme to bádání rozšířili do reálného prostředí Dolu Michal. Děti se uchvácené atmosférou místa prostřednictvím edukačního programu S permoníkem Michalem dověděly spoustu nového o tradičním ostravském povolání a to takřka na vlastní kůži. Prošli jsme si téměř krok po kroku cestu horníků od nástupu do zaměstnání až po sfárání (k velkému zklamání některých odvážlivců zde naše cesta končila). Děti se seznámily s ochranným oděvem a pomůckami horníků, poznaly jedinečnou řetízkovou šatnu, jednoduchý komunikační systém, který je užívaný dodnes, způsob přepravy uhlí v malých vagónkách. Poučné a přitom zábavné a trochu dobrodružné, takové jsme strávili odpoledne ve zcela novém prostředí. Nyní už děti také vědí, že doba pravěku nedala vzniknout jen úchvatným dinosaurům, ale též vzácné surovině – uhlí.
 IMG_20190522_104052 Máme rádi encyklopedie

Poslední společné sdílení zážitků z knih se týkalo encyklopedií. Každá třída přispěla něčím originálním. Přesto, že se téma lidského těla vyskytlo hned několikrát, užili jsme si i včeličky.  Už se těšíme na závěrečnou tečku za projektem Knížkohrátky, kterou bude Závěrečná oslava na školní zahradě. Knížky nás však neopustí nikdy!
 Holky farma
Pokračováním projektu přeshraniční Náš domov byl tentokrát dvoudenní výlet za kamarády na Slovensko. Vyzvedli jsme děti ze slovenské školky v Klokočově a pokračovali autobusy do Oščadnice na farmu. Tam už nás všichni očekávali a srdečně vítali. Kravičky byly poněkud překvapené z malé vzrůstu a velkého počtu nových ošetřovatelů… telátka, k radosti našich dětí, se pohybovala volně po farmě. Byla však poněkud plachá a tak vzaly děti zavděk alespoň ochočenou kočkou. Pokračovali jsme na ubytování a odpoledne, přesto že pršelo, jsme si zasportovali. Prohlédli jsme si ještě okolí déšť nedéšť, protože přece „nejsme z cukru“! Druhý den nás čekalo krásné počasí v krásném skanzenu ve Vychylovce. Jízda historickým vláčkem a ochutnávka tradičního slovenského jídla daly dětem nezapomenutelné zážitky.
 20190502_133758

Ve středu 2. 5. 2019 děti z hasičského kroužku navštívily Hasičský záchranný sbor v Ostravě – Fifejdách. Prohlídly si hasičská auta a jejich vybavení: hadice s příslušenstvím, hasicí přístroje, vyprošťovací nůžky apod. Děti si také vyzkoušely jaké to je sedět za volantem hasičského auta a protože jsou zvídavé, mohly i vylézt po žebříku, podívat se co se skrývá na střeše auta. K úžasnému zážitku přispěl, bohužel, i výjezd hasičů k požáru. Děti obdivovaly jejich rychlé oblékání i odjezd. Naštěstí vše dobře dopadlo.

 IMG_20190429_093547

V pondělí 29. 4. 2019 jsme si všichni náramně užili již 4. společné dopoledne, které se konalo ve znamení zvířátek. V rámci projektu Knížkohrátky si každá třída připravila prezentaci své knihy se zvířecími hrdiny. Nálada byla veselá, chvíli až rozverná… a nakonec si všichni zatančili společný taneček.

 IMG_20190328_161506

 

Abychom dětem a rodičům nabídli v naší školce i něco zcela nového, pozvali jsme je jedno odpoledne na keramickou dílnu. Práce probíhala v několika skupinách, abychom uspokojili všechny zájemce. Keramické hlíny se děti chopily se značnou zručností, vyválely a vykrojily si spoustu tvarů, některé se nebály i prostorových výtvorů. Rodiče rovněž přiložili tu více, tu méně, ruku k dílu, aby se vše podařilo. Nakonec si své výrobky ozdobili barevnou glazurovou drtí. Nyní nás čeká vypálení v keramické peci na ZŠ Gen. Píky. Děkujeme paní učitelce Lence, která má velký podíl na zdárném průběhu akce i dobrém výsledku keramického počínání.
 IMG_20190327_093336  Knížkohrátkové setkání

Již potřetí jsme se setkali všichni společně, tentokrát abychom sdíleli zážitky a zkušenosti z příběhů s dětským hrdinou. Zaujaly nás například knihy Martínkova čítanka, Bráška a já, Berta a Ufo, Káťa a Škubánek nebo Chystáme se do školky. Děti spolu s paní učitelkami opět zajímavým způsobem prezentovali knihy, jejich dětské hrdiny a zážitky ze společného čtení. Takováto setkání dokazují, že paní učitelky dobře využívají texty k práci s dětmi.
 IMG_20190313_091300 Projekt ,,Náš domov“

Dne 13. března 2019 v rámci projektu přeshraniční spolupráce ,,Náš domov“ děti naší mateřské školy, společně s dětmi ze tří mateřských škol městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a slovenské mateřské školy v Klokočově, strávili úžasný den plný pokusů , bádání, bublinkování a her v Dolní oblasti Vítkovic. Tato exkurze byla netradiční a zcela výjimečná už jen z toho důvodu, že se setkaly děti dvou rozdílných jazyků. Hned na úvod si děti užily spoustu legrace v Malém světě techniky, kde největší úspěch zaznamenal vodní svět a začarovaný les. Součástí exkurze byla i návštěva ,,Divadla vědy“. Zde se děti prostřednictvím rozličných pokusů dozvěděly zajímavosti o oxidu uhličitém. Toto interaktivní dopoledne zakončila show, při které děti tajily dech, neboť se veškeré experimenty odehrávaly ve tmě. Děti odcházely bohaté o nové zážitky a také velké sady bublifuků pro ostatní kamarády do školky.

 IMG_20190226_095838  Společné básničkové setkání

Měsíc uběhl jako voda a my jsme se opět všichni setkali. Tentokrát byla na programu dětská poezie českých autorů. Tématicky jsme obsáhli zimu, karneval nebo i sladké perníky. Bylo příjemné a zajímavé zhlédnout, jakým způsobem jednotlivé třídy dokázaly dětskou poezii uchopit a prezentovat. Ať už jako zdramatizovanou veršovanou pohádku, taneček nebo recitaci s pohybem a netradičními pomůckami. Každopádně bylo milé, že jsme se zase společně setkali a vzájemně nás to obohatilo.
 20190221_172402  21. 2. –  2019 Karneval

Děti milují převlékání do masek, společné tancování a dobrou zábavu. A tak i letos jsme pro ně ve spolupráci s Klubem rodičů připravili karneval. Děti si ho moc užily a kostýmů byl plný sál. Dokonce došlo i na hry, pořádné bubliny a sladkost na závěr. Velice děkujeme rodičům Natálky Šimkové za poskytnutí prostoru ke karnevalovému rejdění zdarma.

 IMG_20190213_094631  13. 2. 2019 – Přednáška Městské policie o bezpečnosti v provozu pro předškoláky
 IMG_20190130_101312
Důležitou součástí projektu Knížkohrátky je vzájemné sdílení zážitků z knih mezi dětmi i paní učitelkami všech tříd naší mateřské školy. Během našeho prvního setkání představily děti dětem české klasické pohádky v nejrůznějších formách. Některé ztvárnily pohádku jako dramatizaci, jiní jako společenskou hru, píseň nebo hru na dětské hudební nástroje. Dokonce už víme, že pohádka se dá i spočítat. Těšíme se na další setkání.