Ve čtvrtek 25.4.2024 proběhlo v naší MŠ 3. společné sdílení v rámci projektu VODA NENÍ NUDA! s názvem Přírodní živly. Děti prožívaly společné chvíle, plné radosti a emocí. Zapojily se do společných nabízených aktivit, vyřešily otázky malého vědomostního kvízu, sledovaly vystoupení jednotlivých tříd. Na závěr byly každé třídě předány pamětní listy, dárkové tašky se společenskou hrou Jožin z bažin a talíře s kousky ovoce – dary země.
V rámci celoročního projektu VODA NENÍ NUDA! jsme se vydali na výlet do Bělského lesa. Čekala nás dost dlouhá procházka naučnou stezkou s prohlídkou interaktivních tabulí na téma voda, příroda, zvířata, pozorovali jsme vytékání pitné vody ze skály, chodili po dřevěných prknech na vyvýšené rovině – hadí stezka, pozorovali kachny na přírodním rybníčku a ti nejodvážnější se vyšplhali po laně do dřevěného “hnízda” na stromě. Cestou jsme potkali dřevěného obra Běláka, který to všechno hlídá. Taktéž jsme se zaposlouchali do zvuků přírody a povídali si o vodě. Bylo krásně, děkujeme přírodo!
Ve čtvrtek dopoledne 4.4.2024 se děti s povinnou předškolní docházkou účastnily exkurze na Letiště Leoše Janáčka. Průvodkyně seznámila děti s prostory příletové a odletové haly, prošly odbavovacím prostorem s kontrolou (musely na pás odevzdat bundy i batohy a fotit se tam nesmělo), byly poučeny o tom, co si do letadla mohou vzít a co musí zůstat v zavazadlovém prostoru. Pozorovaly letištní plochu a letadla. Nakonec je čekala jízda interním autobusem do letištní hasičské stanice, kde si prohlížely speciální hasičské vozy, pozorovaly sjezd hasičů po tyči a vyslechly si vyprávění instruktora o záchranných akcích na letišti.
Ve středu 27.3.2024 jsme se vydali na celoškolní výlet za vodou. Naším cílem bylo EKOSTŘEDISKO HUBERT na Hukvaldech. Pro děti byl připraven zajímavý program, který vedly vyškolené lektorky. Tématem byla voda v mnoha podobách. Činnostmi nás provázel maskot sovička Hubert. Děti si prohlubovaly znalosti o vodě: odkud se voda bere, kdo ji potřebuje, seznamovaly se formou pohybového ztvárnění s koloběhem vody, bádaly u rybníčku a rozhodovaly, která věc se potopí a která ne. Na závěr jsme si udělali vycházku na Mokřady, kde děti síťkou lovily drobné živočichy z vody, zkoumaly je pomocí lupy a učily se rozlišovat co do vody patří a co ne. Výlet se všem moc líbil a už se těšíme, že příští rok pojedeme zase. Jaké asi budeme mít téma?
2. společné setkání v rámci projektu VODA NENÍ NUDA! mělo nádech vodní říše. Jednalo se o karneval, na který si děti oblékly tematické kostýmy. Každá třída předvedla svůj krátký program a pak už začal ten správný karnevalový rej. Tolik tance, zábavy a smíchu! Nakonec byla každá třída obdarována plyšovou chobotnicí.
„Když se potká kapka, vločka, zimy na Varenské se každý dočká.“
Dnešní 1. společné setkání v rámci celoročního projektu VODA NENÍ NUDA! bylo opravdu ledově třpytivé. Dětem svítila očka, všude bylo bílo, mrazivo a nás všechny hřála u srdíčka dobrá nálada, společné úsměvy, veselé zimní zpívání, povídání, tancování, ale hlavně byli jsme tam jeden pro druhého.
Jako každoročně, tak i letos proběhl u nás v mateřské škole Zápis nanečisto. Jedná se společnou akci naší mateřské školy a Základní školy Gen. Píky. Cílem je předat rodičům základní informace o průběhu zápisu do 1. třídy a případných požadavcích na děti, informovat je o potřebných dovednostech dětí, které jim pomohou dobře a úspěšně zvládnout nároky spojené s pravidelným základním vzděláváním. Zápis nanečisto je jedním z mnoha prostředků, kterými děti podporujeme v jejich těšení se na základní školu. Velice si vážíme zájmu dětí i rodičů a těšíme se na další spolupráci.
Naše děti s povinnou předškolní docházkou navštěvují jednou týdně halu Tatran, kde se jim věnuje trenér basketbalu. Děti si rozvíjejí nejen svou tělesnou zdatnost, ale i orientaci v prostoru a manipulaci s míčem. Pohyb je přirozenou součástí jejich života a vyzkoušet si sportování v opravdové velké tělocvičně je pro ně vždy velký zážitek.
Sladkosti, cukroví, bonbóny, džusy…. to jsou dobroty! Víte ale co dělají se zoubky Vašich dětí? Co takhle začít pečovat o zdraví jejich zoubků? K tomu nám pomohly dentální hygienistky, které si pro děti a jejich rodiče připravily velice zajímavou interaktivní přednášku. Ta se setkala s velice kladným ohlasem a účast dětí i rodičů byla hojná.
Rok 2023 končí a v naší školce se opět slaví Vánoce. Děti ze všech tříd se sešly na školní zahradě pod nazdobeným smrkem a společně si zazpívaly koledy a vánoční písničky. Pak je ve všech třídách čekala nadílka od Ježíška – hračky a didaktické pomůcky, které jsme měly možnost zakoupit díky finančním darům rodičů. Děkujeme. Děti se během svátečního dne seznámily s vánočními zvyky a tradicemi, jako je krájení jablka na hvězdičku, pouštění lodiček z ořechových skořápek i házení střevícem. Na svátečně prostřených stolech nechybělo cukroví a ovoce.
Neobyčejné Vánoce zažily děti na Žerotínském zámku, který se nachází v historickém centru Nového Jičína, které bylo roku 1967 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Zámek postavili z bývalé dřevěné, později kamenné městské tvrze (hradu) Žerotínové na začátku 16. století. Původně bylo věží šest, nyní jsou jen dvě. Na zámku už na nás čekali s vánočním programem. Děti se seznámily s vánočními tradicemi a pak začaly tvořit. Nejprve si děti nazdobily vánoční baňku. Práce s lepidlem je jim blízká a sypání třpytkami už také zvládají. Pak si děti zhotovily závěsy na vánoční stromeček z přírodního vosku. Paní lektorky jim rády pomohly. Slepování lineckého cukroví marmeládou byla pro děti hračka. Bylo vidět, že nějaké zkušenosti z kuchyně už mají. A taky moc rády ochutnávají. Zde to bylo dovoleno. Co si namazaly, to si snědly. No a zdobení perníčků? Tak na to se už děti musely pořádně soustředit. Chutnaly výtečně! Ochutnávka domácí vánočky, zpěv koled za doprovodu harmoniky, mikulášská nadílka, prohlídka postaviček z Betlému a ozdobených vánočních stromků – program zajímavý a bohatý. Moc se dětem líbil.
Ve středu 6.12.2023 jsme netrpělivě očekávali Mikuláše. Tuto tradici vedeme ve školce od nepaměti, a tak to nemohlo být letos jinak. A přestavte si to, Mikuláš opravdu přišel! A nebyl sám. Doprovázel ho Andílek s Čertem. Děti ve všech třídách už byly natěšené, i když někteří stále přemýšleli, jestli dostanou sladkosti nebo brambory či uhlí. Tak či tak, všichni pilně nacvičovali písničky a básničky, které Mikulášovi zazpívali a přednesli. Mikuláš si s sebou vzal svou „Zlatou knihu“, ve které má zapsáno všechno o dětech. Zda jsou hodné, či zlobivé, co všechno se naučily, komu pomáhají, koho škádlí, koho mají rády.
Čtení bylo trošku delší, ale Mikuláš nakonec usoudil, že je čas rozdat nadílku, kterou si děti zaslouží. Mikulášská družina obdarovala děti ve všech třídách nejen dobrotami, ale i knihou korespondující s celoročním projektem školy Voda není nuda!
V úterý 24.10.2023 jsme oslavili již 5. narozeniny naší lípy – národního stromu, který jsme za podpory rodičů dětí a vedení města Ostravy zasadili v roce 2018 ke 100.výročí založení našeho státu. Ozdobili jsme ji barevnými balónky, trikolórovou stužkou a zazpívali jsme písničku Okolo Frýdku cestička. Poté jsme se všichni chytili za ruce, vytvořili dlouhého „hada“ a společně se prošli naší krásnou školní zahradou za doprovodu písně Chválím tě země má. Nechyběla ani malá taneční improvizace na úryvek ze symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava, z cyklu Má vlast. Bylo to velice symbolické, neboť voda je hlavním tématem našeho celoročního školního projektu Voda není nuda!
Voda není nuda! Název našeho celoročního školní projektu se nám provázal i s Hasičským dnem v mateřské škole. Vždyť, čím by hasiči hasili požáry, kdyby nebylo vody?
Hasiči nejen hasí požáry, ale také dlouhodobě spolupracují s naší MŠ a věnují našim dětem svůj volný čas. Seznamují děti s nezbytným vybavením hasičských aut, učí je stříkat z hadice, seznamují je s důležitými telefonními čísly pro přivolání pomoci.
V letošním školním roce můžeme, díky jejich ochotě, poskytovat dětem nadstandartní aktivitu – Hasičský kroužek.