Proběhlo – nepoužívat – opět rozhozená verze

 

IMG-2b31b0eee7e75019797016bf042bf923-V
V rámci projektu RodinkOVÁní, jsme společně s rodiči podnikli první společnou akci. Vypravili jsme se vlakem na výlet do Kopřivnice, přesněji na Hrad Šostýn nad Kopřivnicí. No hrad to býval kdysi dávno, dnes už je to zřícenina, ale stále má své kouzlo a cesta na ni je velice příjemná, plná překvapení a hezkých přírodních zákoutí. Jízda vlakem se speciální jízdenkou byla pro děti také zážitkem, který sdíleli nejen se svými rodiči, ale též s kamarády ze školky. Bylo to moc príma a všem malým turistům třikrát hurá za jejich vytrvalost.
FB_IMG_1568738609448
Mít kopec na školní zahradě je príma, ale mít “fajny kopec”, je úplně ze všeho nejlepší. Díky finančnímu příspěvku společnosti OZO získal náš kopec “nový kabát”  a díky vám rodičům a dětem, malým užitečným pomocníkům, je ten nový kabát krásně barevný a voňavý. Pravidelně s dětmi kontrolujeme “zdravotní stav” vašich rodinných rostlinek a střídáme se v jejich zalévání. Věříme, že i vy chodíte pečovat a kochat se tou krásou a hřeje vás při tom dobrý pocit. Děkujeme.
20190620_115126
Když jsme se vydali ve čtvrtek 20. 6. na výlet, děti vůbec netušily, že na ně budou čekat pohádkové bytosti – Karkulka, víla, princezna, kouzelník a vodník. Mělo to svůj důvod. Zlý čaroděj úplně převrátil pohádky naruby a bytosti z toho byly moc smutné, a hlavně, nevěděly si rady, co s tím. Naštěstí pro ně, přivezli jsme dva autobusy chytrých bystrých hlaviček, které jim moc rády  pomohly a pohádky daly do pořádku. Nejen, že je dobrý skutek hřál u srdce, ale ještě si užili legraci.
9
Když jsme se s dětmi sešli v září poprvé a vzájemně se spolu seznamovali, tvořili si pravidla a rituály, ani jsme nepomysleli na to, jak moc rychle to uteče a budeme se spolu loučit. S některými jen na dva měsíce a s jinými již nastálo. A to byl také jeden z hlavních důvodů naší úterní zahradní slavnosti. Jak se patří ukončit školní rok a rozloučit se s předškoláky. Školní rok jsme zakončili vystoupením tříd inspirovaným projektem Knížkohrátky a s předškoláky se přišel rozloučit dokonce sám pan král. Protože když pasování, tak rukou panovníka. Dárky dětem předala paní místostarostka městského obvodu Ing. Valentina Vaňková. O výborné občerstvení na závěr se nám postarali rodiče, za což jim moc děkujeme.
IMG_20190530_140236
Ve čtvrtek 30. května se naši malí hasiči vydali na prohlídku Hasičského muzea v Ostravě. V prvním sále děti zaujaly vitríny s mnoha modely techniky a modelovými situacemi souvisejícími s činností hasičů, seznámily se s historickými předměty, kdy pohledům dětí neunikla velitelská šavle a sekyrky. S velkou radostí si poslechly zvuk ruční sirény a vyzkoušely si hasičskou přilbu. Prohlédly si model pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra. V další části expozice si mohly děti vyzkoušet záchranu osoby ze studny, práci s historickou stříkačkou, probádat ukázku záchrany osob při dopravní nehodě a sáhnout si na reálné pneumatické kleště a nůžky. Také mohly porovnat, jak se sedí za volantem historického hasičského vozu. Návštěvu muzea jsme ukončili společnou fotografií na historickém voze po boku modelu hasiče z 19. století.
20190529_131534
Nedávno jsme v kroužku Pokusy a objevování pronikali prostřednictvím knihy Velká kniha podzemí do hlubin naší Země. Děti to zaujalo a tak jsme to bádání rozšířili do reálného prostředí Dolu Michal. Děti se uchvácené atmosférou místa prostřednictvím edukačního programu S permoníkem Michalem dověděly spoustu nového o tradičním ostravském povolání a to takřka na vlastní kůži. Prošli jsme si téměř krok po kroku cestu horníků od nástupu do zaměstnání až po sfárání (k velkému zklamání některých odvážlivců zde naše cesta končila). Děti se seznámily s ochranným oděvem a pomůckami horníků, poznaly jedinečnou řetízkovou šatnu, jednoduchý komunikační systém, který je užívaný dodnes, způsob přepravy uhlí v malých vagónkách. Poučné a přitom zábavné a trochu dobrodružné, takové jsme strávili odpoledne ve zcela novém prostředí. Nyní už děti také vědí, že doba pravěku nedala vzniknout jen úchvatným dinosaurům, ale též vzácné surovině – uhlí.
IMG_20190522_104052  Máme rádi encyklopedie

Poslední společné sdílení zážitků z knih se týkalo encyklopedií. Každá třída přispěla něčím originálním. Přesto, že se téma lidského těla vyskytlo hned několikrát, užili jsme si i včeličky.  Už se těšíme na závěrečnou tečku za projektem Knížkohrátky, kterou bude Závěrečná oslava na školní zahradě. Knížky nás však neopustí nikdy!
Holky farma
Pokračováním projektu přeshraniční Náš domov byl tentokrát dvoudenní výlet za kamarády na Slovensko. Vyzvedli jsme děti ze slovenské školky v Klokočově a pokračovali autobusy do Oščadnice na farmu. Tam už nás všichni očekávali a srdečně vítali. Kravičky byly poněkud překvapené z malé vzrůstu a velkého počtu nových ošetřovatelů… telátka, k radosti našich dětí, se pohybovala volně po farmě. Byla však poněkud plachá a tak vzaly děti zavděk alespoň ochočenou kočkou. Pokračovali jsme na ubytování a odpoledne, přesto že pršelo, jsme si zasportovali. Prohlédli jsme si ještě okolí déšť nedéšť, protože přece “nejsme z cukru”! Druhý den nás čekalo krásné počasí v krásném skanzenu ve Vychylovce. Jízda historickým vláčkem a ochutnávka tradičního slovenského jídla daly dětem nezapomenutelné zážitky.
20190502_133758

Ve středu 2. 5. 2019 děti z hasičského kroužku navštívily Hasičský záchranný sbor v Ostravě – Fifejdách. Prohlídly si hasičská auta a jejich vybavení: hadice s příslušenstvím, hasicí přístroje, vyprošťovací nůžky apod. Děti si také vyzkoušely jaké to je sedět za volantem hasičského auta a protože jsou zvídavé, mohly i vylézt po žebříku, podívat se co se skrývá na střeše auta. K úžasnému zážitku přispěl, bohužel, i výjezd hasičů k požáru. Děti obdivovaly jejich rychlé oblékání i odjezd. Naštěstí vše dobře dopadlo.

IMG_20190429_093547

V pondělí 29. 4. 2019 jsme si všichni náramně užili již 4. společné dopoledne, které se konalo ve znamení zvířátek. V rámci projektu Knížkohrátky si každá třída připravila prezentaci své knihy se zvířecími hrdiny. Nálada byla veselá, chvíli až rozverná… a nakonec si všichni zatančili společný taneček.

IMG_20190328_161506
Abychom dětem a rodičům nabídli v naší školce i něco zcela nového, pozvali jsme je jedno odpoledne na keramickou dílnu. Práce probíhala v několika skupinách, abychom uspokojili všechny zájemce. Keramické hlíny se děti chopily se značnou zručností, vyválely a vykrojily si spoustu tvarů, některé se nebály i prostorových výtvorů. Rodiče rovněž přiložili tu více, tu méně, ruku k dílu, aby se vše podařilo. Nakonec si své výrobky ozdobili barevnou glazurovou drtí. Nyní nás čeká vypálení v keramické peci na ZŠ Gen. Píky. Děkujeme paní učitelce Lence, která má velký podíl na zdárném průběhu akce i dobrém výsledku keramického počínání.
IMG_20190327_093336 Knížkohrátkové setkání

Již potřetí jsme se setkali všichni společně, tentokrát abychom sdíleli zážitky a zkušenosti z příběhů s dětským hrdinou. Zaujaly nás například knihy Martínkova čítanka, Bráška a já, Berta a Ufo, Káťa a Škubánek nebo Chystáme se do školky. Děti spolu s paní učitelkami opět zajímavým způsobem prezentovali knihy, jejich dětské hrdiny a zážitky ze společného čtení. Takováto setkání dokazují, že paní učitelky dobře využívají texty k práci s dětmi.
IMG_20190313_091300 Projekt ,,Náš domov“

Dne 13. března 2019 v rámci projektu přeshraniční spolupráce ,,Náš domov“ děti naší mateřské školy, společně s dětmi ze tří mateřských škol městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a slovenské mateřské školy v Klokočově, strávili úžasný den plný pokusů , bádání, bublinkování a her v Dolní oblasti Vítkovic. Tato exkurze byla netradiční a zcela výjimečná už jen z toho důvodu, že se setkaly děti dvou rozdílných jazyků. Hned na úvod si děti užily spoustu legrace v Malém světě techniky, kde největší úspěch zaznamenal vodní svět a začarovaný les. Součástí exkurze byla i návštěva ,,Divadla vědy“. Zde se děti prostřednictvím rozličných pokusů dozvěděly zajímavosti o oxidu uhličitém. Toto interaktivní dopoledne zakončila show, při které děti tajily dech, neboť se veškeré experimenty odehrávaly ve tmě. Děti odcházely bohaté o nové zážitky a také velké sady bublifuků pro ostatní kamarády do školky.

IMG_20190226_095838 Společné básničkové setkání

Měsíc uběhl jako voda a my jsme se opět všichni setkali. Tentokrát byla na programu dětská poezie českých autorů. Tématicky jsme obsáhli zimu, karneval nebo i sladké perníky. Bylo příjemné a zajímavé zhlédnout, jakým způsobem jednotlivé třídy dokázaly dětskou poezii uchopit a prezentovat. Ať už jako zdramatizovanou veršovanou pohádku, taneček nebo recitaci s pohybem a netradičními pomůckami. Každopádně bylo milé, že jsme se zase společně setkali a vzájemně nás to obohatilo.
20190221_172402 21. 2. –  2019 Karneval

Děti milují převlékání do masek, společné tancování a dobrou zábavu. A tak i letos jsme pro ně ve spolupráci s Klubem rodičů připravili karneval. Děti si ho moc užily a kostýmů byl plný sál. Dokonce došlo i na hry, pořádné bubliny a sladkost na závěr. Velice děkujeme rodičům Natálky Šimkové za poskytnutí prostoru ke karnevalovému rejdění zdarma.

IMG_20190213_094631 13. 2. 2019 – Přednáška Městské policie o bezpečnosti v provozu pro předškoláky
IMG_20190130_101312
Důležitou součástí projektu Knížkohrátky je vzájemné sdílení zážitků z knih mezi dětmi i paní učitelkami všech tříd naší mateřské školy. Během našeho prvního setkání představily děti dětem české klasické pohádky v nejrůznějších formách. Některé ztvárnily pohádku jako dramatizaci, jiní jako společenskou hru, píseň nebo hru na dětské hudební nástroje. Dokonce už víme, že pohádka se dá i spočítat. Těšíme se na další setkání.
IMG_20190110_162352
Štěstí přeje připraveným…A tak ani my v mateřské škole nechceme ponechat nic náhodě a kromě běžné vzdělávací nabídky, nabízíme předškolákům i něco navíc. Proto jsme například navštívili 1. třídy ZŠ Gen. Píky, nebo jsme připravili v naší mateřské škole ve spolupráci s p. učitelkami ZŠ “Zápis nanečisto”. Akce byla přínosná jak pro rodiče, kteří získali několik cenných rad a doporučení, tak především pro děti. Ty si mohly tzv. nanečisto vyzkoušet, jaké to bude za několik měsíců při skutečném zápisu.
2 16. 11. 2018 – Podzimní brigáda na školní zahradě
IMG_0237 Lípohrátky 2018!

Do oslav 100. výročí založení samostatného Československa jsme se zapojili i my na Varenské – děti, rodiče a zaměstnanci. Ale stále nás bylo málo, a tak jsme si pozvali čestné hosty, mezi nimiž byli i primátor města Ostravy Tomáš Macura a studenti Janáčkovy konzervatoře, kteří přispěli svým krásným hudebním vystoupením k slavnostní atmosféře. Naše milé děti se s Českou republikou seznamovaly již několik týdnů předem a výsledkem bylo, kromě hezké české výzdoby i hezké české zpívání o městech. Aby dojem z oslavy byl trvalý a hmatatelný, zasadili jsme si ve spolupráci s TS Ostrava na školní zahradě zaregistrovanou lípu, o kterou budeme s láskou pečovat. Nakonec jsme se všichni společně pokusili vytvořit českou vlajku pomocí nafukovacích balónků, posilnili jsme se lípovým čajem a českými buchtami.
IMG_20181009_163819

S dětmi naší Mateřské školy se pravidelně v dopoledních hodinách účastníme akcí v Knihovně Jiřího Trnky, kde je vždy připraven skvělý program, který umí zaujmout. Stejně tak, jako děti vždy zaujme prostředí knihovny. Vznikl tedy nápad ukázat i rodičům místo, které s dětmi navštěvujeme.

9. října odpoledne jsme se sešli přímo v čtení podněcujících prostorách knihovny na společné akci. Paní knihovnice připravily dětem a rodičům několik strategicky rozmístěných stanovišť, díky kterým měli možnost seznámit se nejen s knihami, ale i s celým prostorem. Za splnění kvízů, úkolů a nasbírání razítek, čekala na všechny zasloužená odměna. Poděkování patří všem, kteří si udělali čas a našli tak pro sebe a své blízké cestičku ke knihám.

IMG_20181004_161953
Neformální třídní schůzky

Na přelomu měsíců září a října se v naší školce uskutečnily Neformální třídní schůzky, během který si děti pro rodiče připravily krátká vystoupení a poté společně vytvářely zajímavé výrobky. Fotografie z akce jsou k nahlédnutí ve fotogaleriích jednotlivých tříd na webových stránkách i v šatnách tříd.

20180626_103522_resized

Každý rok přemýšlíme, kam vyjedeme s dětmi na výlet. Když vybíráme to správné místo, myslíme na  bezpečnost, zajímavost, přínos pro děti, hezké prostředí. Letos padla volba na Záchrannou stanici v Bartošovicích a místo splňovalo všechna kritéria. Jen už zajistit, aby nepršelo. A tak jsme vyslovili prosbu nebíčku a vyjeli. Stanice slouží jako nemocnice pro divoká zvířata již od roku 1983, letos tedy slaví 35 let. My jsme navštívili Dům přírody Poodří, který se nachází v areálu stanice. Probíhá v něm ekologická výchova a osvěta opřená o fakta z praktického života, chování lidí k divokým zvířatům, chybám, kterých se při styku s nimi dopouštějí a dále o vycpané exponáty. Po té jsme se podívali i do záchranné stanice na živé zachráněné tvory.

IMG_4109
Každý školní rok přináší ve svém závěru chvíle naplněné rozpaky. Na jedné straně jsme veselí a hraví, těšíme se na prázdniny a na všechny hezké zážitky. Na straně druhé nás naplňuje trochu i smutek nad tím, že zase něco končí. Končí hezký projekt Cestovatelské pohádky, končí společně sdílené chvíle a předškolákům končí bezstarostné období v mateřské škole. A co si budeme povídat, i jejich rodičům. Abychom pod tíhou nostalgie nekazili všude panující radost, zaměřme se na to pěkné, zajímavé a nové, co nás všechny čeká. Předškolákům, kteří hráli ten den svou hlavní roli, přejeme spolu s paní starostkou městského obvodu MOaP Petrou Bernfeldovou velkou dávku štěstí. Snad ho našly v každé konfetě .
20180606_101558_resized_1 6. 6. 2018 – Návštěva v ZUŠ Sokolská s předškoláky
DSCN5314  30. 5. 2018 – Den dětí v naší školce

Letos byl Den dětí hodně rušný a tak trochu v duchu školního preventivního programu. Dopoledne proběhl cvičný požární poplach. Děti trhly rekord a za 4 minuty zvládly ukázkový přesun ze školky s heslem “Hlavně žádnou paniku!” Odpoledne to pak propuklo naplno. Děti z hasičského kroužku, který  u nás vede profesionální hasič, předvedly dokonalou záchranářskou scénku. Po té se s rodiči volně procházeli školní zahradou, kde na ně čekalo mnoho úkolů a profesionálů záchranných složek. Nakonec si v režii Klubu rodičů a přátel školy pochutnali na opečených dobrotách. Všem, kteří se na organizaci této akce podíleli, mockrát děkujeme.
20180523_164549 21. 5  – 25. 5. 2018 – Škola v přírodě na Hotelu Kyčera, Prostřední Bečva

Do školy v přírodě se těšíme každý rok, děti i paní učitelky. Pro nás pedagogy je příroda neskutečně inspirativní a pro děti je nekonečným zdrojem možností k pozorování, objevování a zdolávání překážek. Při styku s prvním klacíkem nebo šiškou se okamžitě spouští lavina představivosti a fantazie. A úplně nejlepší na přírodě je to, že se dá i ochutnávat.
DSCN5182 18. 5. 2018 – Cestování s Hopsalínem

Tento školní rok je díky projektu Cestovatelské pohádky v duchu cestování, a tak není divu, že i Hopsalín si pro nás připravil cestovatelský program. Počasí přálo a školní zahrada nám poskytla dostatek prostoru pro taneční rejdění. A jak je vidno, atmosféra strhla i dospělé. Kdo ví, kam všude každý z nich v duchu cestoval?
32928249_1866782506686309_831243460752179200_n  14. 5. a 17. 5. 2018 – Jak jsme slavili Den rodiny

Láska, bezpečí, jistota, radost, naplnění…to jsou synonyma pro rodinu. Společná radost, veselí, zábava, sdílení.. tak takto bychom mohli nazvat společné oslavy Dne rodiny v mateřské škole. Abychom zachovali intimitu, sounáležitost se svou skupinou, odehrávaly se akce s rodinami v jednotlivých třídách odděleně, ale dobrou náladu jsme měli určitě všichni společnou.
21-min (1) (1)
 od listopadu 2017 se scházejí děti z Mateřské školy Ostrava, Varenská 2a, p. o. v Klubu Talentík. V průběhu několika měsíců měly možnost se seznámit se základními přírodními vědami prostřednictvím aktivit nejen v mateřské škole, ale i na odborných pracovištích.
IMG_20180328_140844

Navštívili jsme tentokrát lékárnu Apavar na ulici Jurečkova, v Ostravě. Děti přivítaly paní lékárnice Mgr. H. Zvaríková a PharmDr. K. Svrčinová.  Spolu s žabičkou Apavarkou jsme nejprve poznávali nejrůznější léčivé bylinky. Bylo to zajímavé, ale to opravdové bádání nás čekalo až v laboratoři lékárny. Zde měly děti možnost ochutnat a poté si namíchat vlastní bylinkové čaje. Doufejme, že si na nich pochutnali spolu s dětmi i všichni doma.

DSCN4803
Společně jsme zahájili jarní akci interaktivním čtením pohádky Velikonoce slepičky Pepičky. Po té se děti s rodiči prošli celou mateřskou školou a v každé třídě je čekala spousta příjemných aktivit motivovaných přečtenou pohádkou. Ať už v podobě velikonočního vyrábění, pohybových i rozumových úkolů, “slepičí” stezky odvahy nebo zdobení perníčků.  Příjemné bylo určitě i posezení u jarně prostřeného stolu s jak jinak, než vajíčkovými pochoutkami, se kterými si daly práci naše paní kuchařky.
DSCN4666 26. 2. 2018 – Karneval

Rej masek a nejrůznějších kostýmů, dobrá nálada, veselá hudba a navíc ještě zábavné pohybové aktivity – to vše máme spjato s karnevalem, který neodmyslitelně patří nejen k tomuto období roku, ale k životu dětí vůbec. Tentokrát jsme se bavili s klaunem Hopsalínem a jeho zvířecími, cirkusovými kamarády. Poděkování patří rodičům Natálky Šimkové, kteří nám poskytli již poněkolikáté sál zdarma.
IMG_20180220_102320

Tentokrát se děti z kroužku Talentík vydaly objevovat a experimentovat s barvami do Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic.

DSCN4589
 Letos se děti z naší mateřské školy již tradičně zúčastnily týdenního lyžařského kurzu na LS Skalka. Každým dnem jsme zaznamenávali pokroky a větší radost z tohoto zimního sportu. Někteří se velice brzy vypravili na velkou sjezdovku, takže poznávacím znamením dětí z Varenské byly oranžové vestičky.
IMG-f5bbd0e916710f0996e6558a01979c62-V
V úterý odpoledne bylo na naší školní zahradě neobvykle živo. Tentokrát se o rušnou atmosféru nepostaraly děti, ale tažní saňoví psi – Alaskáni. V rámci projektu Cestovatelské pohádky, ve kterém jsme se posunuli až k Eskymácké pohádce, jsme díky tomuto houževnatému, pracovitému a rychlému psímu plemenu pocházejícího z Aljašky zažili nevšední dobrodružství. Seznámili jsme se se sportovní disciplínou musherství a fakt, že nebylo nikde po sněhu ani památky nám nebránilo v pořádné jízdě. Za psí spřežení zapřáhla paní musherka káru na kolečkách. A jako všichni psi i tihle tahouni milují piškoty, které si za několikahodinové projíždění po zahradě plně zasloužili. Někdy, ovšem místo psího jazýčku, skončil piškot v dětské pusince.
DSCN4504
Do zápisu do základní školy mají ještě předškoláci nějaký ten měsíc čas. Přesto neponecháváme nic náhodě a k pečlivé přípravě dětí na vstup do základního vzdělávání již druhým rokem přidáváme jakousi průpravu na důležitý okamžik předškoláků a tím je zápis do školy. Paní učitelky z prvních tříd zveme k nám, do prostředí, které je dětem dobře známé a spolu s jejich rodiči, mají možnost vyzkoušet si zápis na nečisto. Rodiče tak získají cenné informace o vzdělávání v první třídě s předstihem, aby měli možnost s dětmi ještě to či ono dopilovat.
DSCN4466
V tomto školním roce je součástí naší vzdělávací práce školní projekt Cestovatelské pohádky. Je postaven na stejnojmenné knize, kterou ilustroval Adolf Dudek. Jsme velice rádi, že nás v mateřské škole již podruhé navštívil a doslova nám to cestování “oživil a okořenil”. Provedl nás celou knihou nejen svými ilustracemi, ale také velkou dávkou humoru, akce a především poučení. A tak není divu, že se s ním děti loučily otázkou: “přijdete zase?”
DSCN4355  

5.12.2017 – Mikulášská návštěva ve školce

Radost, očekávání, napětí a někdy i slzičky, to jsou pocity, které každoročně děti prožívají při návštěvě čertů, Mikuláše a anděla v naší školce. Nervozita a nejistota (je pravý, nepravý?) nakonec pominou, protože srdečný Mikuláš děti obdaruje a tak nakonec zbude jen velká úleva a radost. A tak to má být. Tak zase příští rok.

IMG_20171122_162255
DSCN4317
Při práci se člověk pěkně zahřeje a naši milí “brigádníci” – rodiče a děti se to chladné odpoledne zahřáli hned třikrát. Pohybem, dobrým pocitem z krásně upravené školní zahrady a nakonec teplým čajem. Po příjemném a chutném občerstvení z naší kuchyně přišel čas uspat zahradní královnu. Malí broučci ji pomohli s těžkými křídly až ke krásně osvětlenému altánku a tam se s ní na dlouhý zimní čas rozloučili.
Děkujeme všem milým rodičům za ochotu strávit páteční odpoledne hrabáním listí a za dobrý příklad pro své děti i okolní obyvatele našeho sídliště. Ti asi koukali….
DSCN4231-2  

25. 10. 2017 – Jak jsme slavili Den stromů

Ve středu odpoledne jsme se společně sešli na naší školní zahradě, abychom oslavili Den stromů. Společně s dětmi a rodiči jsme přivítali i vzácné hosty, kteří nám slavnostně otevřeli náš nový altánek. Bylo to velice příjemné odpoledne s dosti nepříjemným větrem. Ale dětem to radosti neubralo a s chutí si nejen zazpívali, ale i splnili spoustu úkolů a her. Všechny se tak nějak týkaly samozřejmě stromů. A sladkou tečkou byly výborné Honzovy buchty, které s láskou připravily naše paní kuchařky.

DSCN4152  

11. 10. 2017 – Zábava a kouzlení s klaunem

DSCN4116-min 10. 10. 2017 – Když přijede na návštěvu dopravní policie
20170927_101954 27. 9. 2017 – Když přijedou na návštěvu hasiči

Na místo, kde jindy přijíždějí k naší mateřské škole zásobovací dodávky, přijeli to dopoledne hasiči. Proč, když nehořelo? No protože vědí, že jsou u nás velmi zvídavé děti, které hoří chutí a nedočkavostí prozkoumávat nové věci. A že toho hasičské auto v sobě skrývalo! Děti za tu krátkou návštěvu získaly spoustu nových informací. Nejvíce se jim líbily „vychytané“ kalhoty i s botami a možnost podívat se na vše pěkně zblízka. Nakonec se z některých odvážných stali na chvíli opravdoví hasiči a pokropili nám trávníky.

Logo MŠ Varenská Ostrava 26. 9. 2017 – Ve školce je veselo

Začátek školního roku v mateřské škole je každoročně ve znamení velkého seznamování. Každý se seznamuje s každým a se vším, co je pro něho nové.  Proto jsme se 25. a 26. 9. sešli v jednotlivých třídách s dětmi a jejich rodiči a společně strávili zábavné a uvolněné odpoledne. A tak zábavně a uvolněně jsme si tu pohráli s textem hezké pohádky (v rámci zapojení do celostátního projektu Celé Česko čte dětem), tu zahráli hru, zazpívali písničku (i anglicky), tu vyrobili pěkný dáreček pro kamaráda, obarvili hezký šátek nebo dokonce ochutnali bramborové speciality. Fotografie jednotlivých tříd najdete v sekci O nás.

20170621_105819

21. 6. 2017 – Školní výlet na Hukvaldy

Je tu léto, čas, kdy nás to táhne ven, toužíme být přírodě co nejblíže. A nás naše touha dovedla až na Hukvaldy. Nadechli jsme se čerstvého vzduchu, protřepali nohy, zbystřili jsme všechny smysly a vyrazili objevovat nové věci. A že bylo co objevovat! Především jsme ale poznali obrovskou sílu, kterou mají i někteří naší malí, když jsme společně zdolávali hrad. Odměnou nám bylo občerstvení, krásný výhled a hlavně dobrý pocit z překonávání sebe sama.

DSCN3970

20.6.2017 – Závěrečná motýlí slavnost

Motýlci, kam se podíváte…tak to vypadalo u nás v mateřské škole. Ano, žili jsme s těmi tvorečky dlouho a proto bylo třeba se náležitě rozloučit a nejen s nimi! Motýlí tanečky, písničky, básničky a příběh v podání našich dětí a paní učitelek byla opravdová podívaná pro všechny zůčastněné. Rodiče i čestní hosté si to u nás náležitě užili. A doufejme, že nejvíce si to užívaly děti, které nám už odrostly a vydají se po prázdninách na svou cestu za vzděláváním do základních škol. Přejme jim, aby ruku v ruce s Cestovatelskými pohádkami – knihou s osobním věnováním paní starostky Petry Bernfeldové, se jim jejich cesta vzděláním i životem dařila. Knihu si měly děti možnost po pasování opatřit i věnováním spoluautorky Jitky Severinové.

Po dobrém díle dobré jídlo a zábava…příjemné občerstvení a zábavné úkoly na školní zahradě čekaly na všechny, kdo měli chuť. Zároveň se mohli všichni zblízka seznámit s našim novým interaktivním motýlím záhonkem a hmyzím hotelem, které byly vybudovány z příspěvku statutárního města Ostrava.